ІІІ Неділя Адвенту (“Gaudete”)
«Радійте завжди у Господі, ще раз кажу: радійте! Господь близько». (Флп 4, 4-5) Антифон на вхід.
Назва третьої Неділі Адвенту — Gaudete, що з латини означає «радіти». Цієї Неділі Господь через Своє Слово говорить нам : » Радійте в Господі і робіть це завжди. І знову я кажу: радійте!
Того дня можна побачити священників за вівтарем, убраних у рожеві орнати.
Рожевий становить поєднання «покути» фіолетового та «свята» білого. Рожевий колір можна побачити в літургії Церкви тільки два дні на рік: у неділю Gaudete (ІІІ неділя Адвенту) і в неділю Laetare (IV неділя Великого Посту).
Dziś na różowo…
III Niedziela Adwentu („Gaudete”)
„Radujcie się zawsze w Panu, raz jeszcze powiadam: radujcie się! Pan jest blisko”. Antyfona na wejście.
Interesującą kwestią jest występowanie w liturgii koloru różowego. Jest on w szczególny sposób związany z kolorem fioletowym; używa się go dwa razy w roku, w III niedzielę Adwentu, zwaną Gaudete, jak również w IV niedzielę Wielkiego Postu, Laetare. Można więc powiedzieć, że w pewnym sensie jego pojawienie się zapowiada zbliżający się koniec bieżącego, „fioletowego” okresu liturgicznego i przejście do uroczystego świętowania; czy to Bożego Narodzenia, czy to Wielkanocy. Niewiele wiadomo na temat szczegółów pojawienia się koloru różowego w liturgii. Trudno dotrzeć do opracowań, które dokładnie opisywałyby tę kwestię. Wiadomo, że o kolorze różowym wspomina Innocenty III w swoim wspomnianym dziele De sacro altaris mysterio, jednakże bez wchodzenia w detale. Najstarsze źródła mówiące o używaniu koloru różowego właśnie w niedziele Gaudete oraz Laetare pochodzą z połowy XVI w.
Co symbolizuje kolor różowy? Wspomina się o nim jako o kolorze nieba zaraz przed wschodem słońca, co odnosi nas do nadchodzących uroczystości – Bożego Narodzenia czy Zmartwychwstania Pańskiego. Kolor różowy jest też jakby rozjaśnionym kolorem fioletowym, albo kolorem pośrednim między fioletowym i białym. W takim kluczu interpretacyjnym również wskazuje on na pewną radość związaną z nadzieją nadejścia tych zbawczych wydarzeń, które będą uroczyście celebrowane w szatach koloru białego. Ciekawostką jest fakt, że wielu anglojęzycznych miłośników liturgii bardzo oręduje za tym, aby nazywać ten kolor „rose” (różany), nie zaś: „pink” (różowy). W internecie można spotkać wiele artykułów wnikliwie analizujących kwestie związane z nazewnictwem tego koloru.
Comments